DOM MESIACA: Pasívny drevoslamený dom na severnom svahu

23.03.2015

Pasívny drevoslamený dom s titánzinkom RHEINZINK, Melčice

V kalendári ARCHITECTURE WITH RHEINZINK každoročne predstavujeme úspešné objekty architektov z celého sveta, na ktorých je použitý titánzinok RHEINZINK. V silnej konkurencii sa v tomto roku v kalendári umiestnil práve tento rodinný dom. 

Obec Melčice - Lieskové sa nachádza na úpätí Bielych Karpát. Mladý pár v očakávaní potomstva sa tu na malebnej samote, na sever sa zvažujúcej lúke, no iba hodinku od Bratislavy, rozhodol postaviť rodinný dom. Investori mali špecifickú požiadavku: maximálne nezávislé a autonómne bývanie. Bývanie s cielom žiť inak, jednoduchšie a zdravšie. V energeticky pasívnom dome postavenom s maximálne možným využitím obnoviteľných prírodných materiálov (drevo, slama, hlina, nepálená tehla, prírodný titánzinok) s ohľadom na minimálne prevádzkové náklady bývania.

Návrh domu významne ovplyvnila myšlienka získavania denného svetla cez strechu. Získať na severnom svahu celoročne dostatok slnečných lúčov znamená pre architekta podriadiť tomuto cieľu všetko – umiestnenie na pozemku, výškové osadenie, obstavaný priestor i kompozíciu fasádnych otvorov. Vnútorné priestory sú riešené tak, aby ich svetlo prichádzajúce cez strešné okná dostatočne osvietilo.

Koncepcia domu bola determinovaná dvoma čiastočne protichodnými východiskami. Ekologickým prístupom investorov a zároveň obmedzujúcimi podmienkami parcely. Napriek týmto obmedzeniam sa architektom z Oximoronu podarilo navrhnúť dom postavený z 90 % z ekologických obnoviteľných materiálov, spĺňajúce prísne kritéria na nízke energetické požiadavky a prevádzkové náklady pasívnych domov.

Bezúdržbový prírodný materiál titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank, spracovaný tradičnou klampiarskou technikou, spĺňa najvyššie požiadavky kladené na ekologický materiál. Fasáda o rozlohe 120 m² je spracovaná technológiou krytia na uhlovú stojatú drážku z prírodného titánzinku RHEINZINK- prePATINA walzblank. Na streche objektu sa uplatnila technológia krytia na dvojitú stojatú drážku, ktorou bolo pokryté cez 180 m² strešnej plochy.

Rodinný dom v Melčickej doline, Melčice - Lieskové
Architekt: Mgr. Art. Martin Šichman, MgA. Boris Meluš, oximoron, Bratislava
Klampiarske práce RHEINZINK: Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o., Žilina
Strecha: 180 m², 2 t, RHEINZINK- prePATINA walzblank, dvojitá stojatá drážka
Fasáda: 120 m², 2 t, RHEINZINK- prePATINA walzblank, uhlová stojatá drážka¨
Plocha pozemku: 5 000 m², zastavaná plocha: 142 m²
Realizácia: 2013

Rodinný dom na severnom svahu Melčice – rozhovor s investormi
1/ Prečo ste sa rozhodli pre materiál RHEINZINK?
Rozhodli sme sa na základe odporúčaní dodávateľa a na základe preštudovaní materiálov, dlhoročná tradícia značky, kvalita materiálu, rovnako aj váš záujem o našu netradičnú stavbu, výhodná ponuka spolupráce hrala dôležitú úlohu.
2/ Ako ste boli spokojný s realizáciou?
Profesionálny prístup, vysokokvalitné prevedenie prác súkromných remeselníkov, ktorí absolvovali školenie vo firme RZ. Inovatívny prístup.
3/ Rozhodli by ste sa opätovne pre systém RHEINZINK, prípadne odporučili by ste materiál RHEINZINK?
Určite áno, so strechou sme veľmi spokojní, vybrali sme si prevedenie lesklý, dom sa krásne farebne vyvíja a postupne dozrieva.


Máte záujem o zaslanie kalendára ARCHITECTURE WITH RHEINZINK 2015
v elektronickej podobe? Napíšte si oň tu.
Nechajte sa inšpirovať. Realizujte svoje vízie!


KONZULTÁCIA VÁŠHO PROJEKTU
Konzultáciu projektu s technickým poradcom si vyžiadajte tu.

VZORKY
Bezplatné zaslanie vzoriek titánzinku RHEINZINK- prePATINA si objednajte tu.

PORADENSTVO NA STAVBE
Potrebujete odborné poradenstvo a servis na stavbe? Popíšte nám Vaše potreby tu.

RHEINZINK worldwide

Telefonický kontakt
+421 2 5341 4565