Chateau Gbeľany - stretnutie histórie s prítomnosťou

07.08.2017
Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Zámok Gbeľany - titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank

Slovenský barokový zámok Gbeľany má z každej strany úplne inú tvár. Jednu historickú, druhú modernú. Najpôsobivejšie je ich symbióza v mieste, kde sa stretávajú.
   
Cez 260 rokov starý je nádherný zámok, ktorý bol v rokoch 2014-15 prestavaný vzhľadom na podmienky pamiatkového ústavu v moderný konferenčný hotel Château Gbeľany. Po ukončení rozsiahlych prác pôsobí zámok vydarenú symbiózou tradície a modernosti. Strecha pritom získala novú krytinu podľa požiadaviek pamiatkovej starostlivosti z titánzinkových veľkoformátových šablón.

História a prítomnosť
Pohorie Malá Fatra v severozápadnej časti Slovenska má z krajinárskeho hľadiska veľa čo ponúknuť. V lete láka svojimi tiesňavami, roklinami a rozmanitú flórou na pešiu turistiku, v zime ponúka strmé svahy k lyžovaniu. Na jeho úpätí sa nachádzajú Gbeľany, dediny s históriou dlhou takmer 600 rokov, ktorá pozýva turistov na miestny zámok. Barokový zámok bol prvýkrát spomenutý v roku 1756. V rokoch 2014/2015 bola vykonaná jeho generálna oprava z prostriedkov Európskej únie a od tej doby funguje ako hotel s konferenčným a kúpeľným zázemím.
V pamiatkovo chránenej časti zámku je umiestnená recepcia, rôzne veľké hotelové izby, knižnica, kaplnka a vínna pivnica. V modernej, drevom obložené dostavbe usporiadali architekti zo štúdia Barak Architekti z Nitry konferenčné a zasadacie miestnosti, wellness kúpele s bazénom, garáže, technické priestory a fitness. Château Gbeľany vyvoláva pôsobivý dojem už z diaľky svojimi protikladmi a kontrastom medzi hravú historickú a zdržanlivú modernú architektúrou. Na vlastnej koži tento dojem zažije návštevník na nádvorí. To môže byť využité aj pre open-air akcie a vďaka veľkorysým preskleným stenám zároveň prepojené s interiéry.

Zložité podmienky a nároky rekonštrukcie
Pri reštaurovaniu a dostavbe museli architekti zohľadňovať rozdielne požiadavky a záujmy. Cieľom zdrojov z fondov EÚ bolo posilnenie cestovného ruchu a vytváranie pracovných miest v regióne. Pamiatkový ústav dohliadal na to, aby prestavby aj dostavby prebehli podľa pravidiel rekonštrukcie historických pamiatok. Cieľom tretieho subjektu, investora, bolo vybudovanie hotela, ktorý bude vďaka použitým materiálom s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou umožňovať hospodárnu prevádzku. "Prijali sme túto výzvu a sme hrdí, že pamiatkari prijali nami navrhnutú kombináciu starého a nového," rozpráva architekt projektu Viktor Šabík. "Navyše sa nám podarilo využiť materiály, ktoré spĺňajú kritériá všetkých zúčastnených."

Veža zložíme
Pamiatkový ústav kládol veľký dôraz na zachovanie barokových dispozícií a tvaru strechy. Z tohto dôvodu musela byť zachovaná existujúca historická drevená konštrukcia manzardové strechy. Ako zvláštna výzva sa ukázalo, že nová strešná konštrukcia zo statických dôvodov musí byť ľahká, zároveň odolná a v niektorých oblastiach musí byť novo postavená cez existujúcu, ale už nie nosnú konštrukciu. Následne bolo nutné "odniesť" malú rozhľadňu v juhozápadnom krídle starej budovy a vrátiť ju na pôvodné miesto žeriavom po výstavbe novej strešnej konštrukcie. Toto opatrenie zároveň umožnilo veža reštaurovať a novo "obliecť" v ideálnych pracovných podmienkach.

Veľkoformátové šablóny na streche

Na krytie strechy vybrali architekti a investori titánzinok spoločnosti RHEINZINK GmbH & Co. KG, Datteln. RHEINZINK vyniká šetrnosťou k životnému prostrediu a dlhou životnosťou. Je bezúdržbový po celú dobu svojej životnosti, pretože prírodne zvetráva a pritom na povrchu vytvára ochrannú patinu. Táto ochranná vrstva sa sama prirodzene tvorí pôsobením dažďovej vody a oxidu uhličitého vo vzduchu a v prípade poškodenia povrchu sa zase sama znovu obnoví.
Pre realizáciu bolo vybrané prevedení prePATINA walzblank, pretože "spája vysoko kvalitný prírodný materiál s krásnou historickou budovou a bude pomaly zrieť," teší sa Viktor Šabík. Prevedenie strechy (konštrukciu a krytinu) zabezpečili spoločnosti Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o. zo Žiliny a PLUTA-STRECHY, s.r.o. z Kežmarku. Realizácia sa uskutočnila z RHEINZINK- veľkorozmerových šablón, len v oblasti strechy s nižším sklonom bol použitý systém dvojitej stojatej drážky. Veľkorozmerové šablóny boli spracované z materiálu s hrúbkou 0,7 mm na rozmery stavebnej šírky 330 mm a stavebné dĺžky 630 mm. Polotovar bol dodávaný vo forme zvitkov, firmou Kraal spol. s r.o. z Kysuckého Nového Mesta rozrezaný na rozmery 400 x 700 mm a tie naprofilované pre použitie na streche. Montáž bola vykonaná na nasledujúcu konštrukciu strechy (zvnútra von):

•    pohľadový pôvodný krov kaštieľa (zvnútra viditeľná nosná konštrukcia)
•    sadrokartónové dosky ako podhľad pre nasledujúcu strešnú konštrukciu
•    nové krokvy s medziľahlou tepelnou izoláciou
•    difúzna fólia
•    kontralaty (40/60 mm)
•    celoplošný záklop (32 mm)
•    štruktúrovaná rohož (RHEINZINK- VAPOZINC)
•    krytina z RHEINZINK- veľkorozmerových šablón

Každá šablóna bola upevnená tromi samostatnými príponkami (dve hore a jedna zo strany). Celkom remeselníci spracovali na streche o ploche 1740 m2 okolo 15,6 t titánzinkového plechu.

Prvotriedne práce
Spoločnosť Kraal spol. s r.o. vyrábala ako prefabrikované prvky tiež držiaky na snehové zábrany, systém snehových zábran pre systém dvojitej stojatej drážky a ornamentálne oplechovanie vyhliadkové veže. Systém odvodnenia dodala spoločnosť RHEINZINK z výrobného závodu v Datteln. Nespočetné prechody pri komínoch a okien a tiež všetkých úžľabiach boli vykonané s veľkou remeselnou zručnosťou a znalosťami, pretože investor a architekt kládli veľký dôraz na čistú a esteticky pôsobivú prácu.

Slávnostným otvorením reštaurovaného zámku Gbeľany získalo mestečko atraktívny konferenčny hotel, v ktorom sa podarilo veľmi citlivo a pútavo spojiť starý zámok s modernou prístavbou.

Hrdosť je namieste

"Som mimoriadne hrdý na to, že slovenskí pamiatkari prijali náš koncept spájania starého s novým, pričom nové má správnu mierku a detail, ktoré pôvodnej substancii nekonkurujú, ale tvoria s kaštieľom harmonický celok. Pre toto dielo sa nám podarilo docieliť realizáciu v kvalitných prírodných materiáloch, ktoré budú krásne starnúť a dozrievať." Architekt: BARAK architekti, s.r.o., Viktor Šabík, Nitra, Slovensko

Základné údaje o objekte
Objekt, miesto: Zámok Gbeľany
Investor:
súkromný investor
Architekt: Barak Architekti, Nitra, Slovensko
Prevedenie klampiarskych prác s materiálom RHEINZINK:
Kontrakting stavebné montáže, spol. s r.o., Žilina, Slovensko
PLUTA-STRECHY, s.r.o., Kežmarok, Slovensko
Kraal spol. s r.o., Kysucké Nové Mesto, Slovensko
Technické údaje    
Strecha: 1740 m2, 15,6 t, dvojitá stojatá drážka
Materiál: Titánzinok RHEINZINK- prePATINA walzblank, štruktúrovaná rohož VAPOZINC
Realizácia: 2014-15

KONZULTÁCIA VÁŠHO PROJEKTU
Konzultáciu projektu s technickým poradcom si vyžiadajte tu.

VZORKY
Bezplatné zaslanie vzoriek titánzinku RHEINZINK- prePATINA si objednajte tu.

PORADENSTVO NA STAVBE
Potrebujete odborné poradenstvo a servis na stavbe? Popíšte nám Vaše potreby tu.

RHEINZINK worldwide

Telefonický kontakt
+421 2 5341 4565