VO VÝŠKACH VZDORUJÚ ŽIVLOM LEN TÍ NAJLEPŠÍ

24.07.2018
Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.), strecha a fasáda z titánzinku RHEINZINK- CLASSIC walzblank

Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.)

Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.), strecha a fasáda z titánzinku RHEINZINK- CLASSIC walzblank

Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.), strecha a fasáda z titánzinku RHEINZINK- CLASSIC walzblank

Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.), strecha a fasáda z titánzinku RHEINZINK- CLASSIC walzblank

Rekonštrukcia chaty generála Milana Rastislava Štefánika (1740 m n.m.)

Odpočinok pri výstupe na Ďumbier
Bezpečie, pohostinnosť, odolnosť a tradície, ktoré idú s dobou. Tak sa dajú slovami popísať pocity turistov, ktorí sa tešia na odpočinok a s úľavou zbadajú veľkú, udržiavanú horskú chatu. Bežne užívané pomenovanie "Štefánička" len dokresľuje jej obľubu.

Horská chata bola postavená v 20. rokoch minulého storočia na počesť slovenského národného hrdinu generála M. R. Štefánika. Chata mala nahradiť útulňu, ktorá stála na vrchole Ďumbiera od roku 1902. V lete sa vyhrieva na krásnom zelenom návrší nad strmým svahom v nadmorskej výške 1.740 metrov pod najvyšším vrchom Nízkych Tatier, Ďumbierom (2.046 mnm), v zime naopak vzdoruje tým najkrutejším živlom . Ide o obľúbenú destináciu pre celoročné výlety na hrebeni Nízkych Tatier, ktorá je dostupná zo všetkých svetových strán.

Dôvody rekonštrukcie
Vzhľadom k veľkému zaťaženiu vetrom a snehom došlo k porušeniu pôvodného medeného opláštenia strechy horskej chaty. Chata bola v havarijnom stave, keď časť pôvodnej medenej krytiny odletela pôsobením vetra. Pretože nebola použitá parozábrana a ani tepelná izolácia nebola vykonaná ideálne, dochádzalo masívne k prieniku teplého vzduchu do strešného plášťa. Vlhkosť kondenzovala pod medeným plechom. Pôsobením vlhkosti pod plechom postupne zhnila drevená spodná konštrukcia: celoplošný drevený záklop a krokvy. Izolácia z minerálnej vlny medzi krokvami bola prevlhnutá a nefunkčná. Preto museli byť medená strešná krytina, drevené debnenie a minerálne izolácie odstránené.

Pôvodná konštrukcia jednoplášťovej strechy z 90. rokov:
* Krytina z medeného plechu
* Drevený záklop
* Tepelná izolácia (často krát i chýbala) medzi krokvami
* Pohľadový drevený záklop (bez parozábrany)

Rekonštrukcia v extrémnych podmienkach

Vzhľadom k náročným klimatickým podmienkam bol zvolený koncept neprevetrávaného strešného plášťa. Odstránil sa pôvodný medený plech (ktorý sa predal a čiastočne financoval nový materiál), odstránil sa pôvodný drevený záklop (zostal ako palivo do krbu) a odstránila sa pôvodná tepelná izolácia (minerálna vata, zvezená vrtuľníkom dole). Vymenené boli zhnité krokvy, na ktoré sa aplikovala parozábrana, následne PIR panel hr. 120 mm, OSB 3 doska 3 hr. 25 mm celoplošne, asfaltový pás + štruktúrovaná rohož AIR-Z a titánzinok RHEINZINK- CLASSIC walzblank r.š. 500 mm / hr. 0,80 mm (osová vzdialenosť drážok 430 mm). Krytinové pásy boli upevnené systémom CLIPFIX pomocou vysokých príponiek.
Uvedeným riešením sa zlepšil tepelný komfort krajných miestností v obytnom podkroví v zime z -2 ⁰C na + 22 ⁰C.

Rekonštrukcia prebiehala z finančných dôvodov v dvoch etapách, bez prerušenia prevádzky chaty:
1. etapa: september 2014, cca. 40% prác
2. etapa: júl 2016, cca. 60% prác

Každá etapa trvala cca. 4 týždne. Materiál sa dopravoval letecky pomocou vrtuľníka, titánzinok vo zvitkoch, ktoré sa ďalej spracovávali priamo na stavbe. Objekt je dostupný iba pešo, preto remeselníci prespávali na chate. Navyše museli počítať s tým, že po 13. hodine často dochádza k prudkým zmenám počasia, priženie sa vietor a dážď a po zvyšok dňa sa už nedá pracovať.

Prečo titánzinok?
Investor kládol dôraz na spoľahlivosť riešenia, bezúdržbovosť a dlhú životnosť, to všetko v klimatických podmienkach s častým nárazovým vetrom 170 - 220 km/h a výškou snehovej pokrývky až 5 m. RHEINZINK bol pre túto náročnú realizáciu vybraný vďaka svojim vlastnostiam a tiež vďaka pozitívnej ekologickej charakteristike . Titánzinok RHEINZINK sa uplatnil na streche (dvojitá stojatá drážka), fasáde, a  podhľade  (uhlová stojatá drážka). Dôležitým faktom pri voľbe materiálu bola skutočnosť, že riešenie rekonštrukcie s materiálom RHENZINK je pozitívne overené na najvyššie položenom objekte vo Vysokých Tatrách, na chate pod Rysmi, vo výške 2.250 m.n.m.
Za zmienku stojí výsledný estetický dojem rekonštruovaného objektu. Prírodné stavebné materiály, kameň, drevo a titánzinok, pôsobia na horskom návrší ušľachtilo a prirodzene a smelo merajú svoje sily s okolitou divokou prírodou. Titánzinková strecha a fasáda vizuálne odľahčuje objemnú budovu, reflektuje okolité svetelné podmienky a je rovnako premenlivá a pozoruhodná ako horské nebo nad chatou.

Rekonštrukciu chaty M. R. Štefánika nájdete v prestížnom kalendári ARCHITECTURE WITH RHEINZINK 2018.

Máte záujem o zaslanie kalendára objektov v elektronickej podobe? Napíšte nám sem.

Názov objektu: Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom
Umiestnenie: Nízke Tatry, Slovensko
Investor: Klub slovenských turistov, Bratislava
Architekt: 0 - rekonštrukcia objektu
Projektant: Pri spracovaní návrhu rekonštrukcie strešnej skladby investor konzultoval technické riešenie s firmou RHEINZINK, ktorá má bohaté skúsenosti s aplikáciou strešnej krytiny vo vysokohorských, horských a podhorských podmienkach v SR: Ing. Miroslav Komzala, technický poradca spoločnosti RHEINZINK SK
Realizátor klampiarskych prác z titánzinku RHEINZINK: EKOCLIM s.r.o. Poprad, PLUTADACH, s.r.o., Kežmarok
Realizácia: 2014 - 2016

Technické detaily:
Strecha: 3,3 t, RHEINZINK- CLASSIC walzblank, dvojitá stojatá drážka
Fasáda: 1,4 t, RHEINZINK- CLASSIC walzblank, uhlová stojatá drážka

KONZULTÁCIA VÁŠHO PROJEKTU
Konzultáciu projetku s technickým poradcom si vyžiadajte tu.

VZORKY
Bezplatné zaslanie vzoriek titánzinku RHEINZINK- CLASSIC LINE a PATINA LINE si objednajte tu.

PORADENSTVO NA STAVBE
Potrebujete odborné poradenstvo a servis na stavbe? Popíšte nám Vaše potreby tu.

RHEINZINK worldwide

Telefonický kontakt
+421 2 5341 4565